Kumaş nasıl düzgün dümdüz kesilir / İp çekme tekniği

Ben her işi hızlıca ve pratik yapmayı severim. Yavaş yavaş sindire sindire ölçe biçe yapmak çok zor geliyor. Ancak dikiş dikerken kumaş düzgün kesilmemişse sonuçta çok düzgün olmuyor. Annem bu ip çekme tekniğini el işi yaparken kullanıyordu. Daha sonra bu ip çekmenin dikişte düzgün kenar bulmak ve kesmek için de kullanılabileceğini öğrenince hemen paylaşmak istedim.

Kumaşı düz kesmek için önce bir kenarından çok küçük kesiyoruz içinden 1 tek iplik bulup sonuna kadar çekiyoruz. Keseceğimiz yeri böylece belirlemiş olur, ip çektiğimiz yerden dümdüz kesiyoruz. Tam uygulamayı aşağıdaki videodan bulabilir, daha fazla püf noktası için youtube’daki diğer videoları seyredebilirsiniz.

Çok kısa süre önce dairesel makası keşfettim ve kullandım, düz kesimler için makas yerine kullanılabilecek hem kullanım hem süre açısından daha kolay bir alet. Dairesel makas kullanımı ile ilgili detayları şu postta bulabilirsiniz. Hem ip çekme tekniği hem dairesel makas ile kumaşları çok hızlı ve çok düzgün kesmek mümkün.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir