Yastık kılıfından bez çanta dikimi

Yastık kılıfından bez çanta olur mu? Olur 🙂 Marketlerde 2019 yılı itibari ile poşetler ücretli oldu. Tek başına yeterli olmasa da hem plastik atığı azaltmak hem de bu konuda bilinçlenmek için çok güzel bir adım oldu. Bugün size markette, pazarda, bakkalda alışverişlerinizde kullanabileceğiniz muhtemelen dünyanın en kolay ve en az malzeme ile yapılan bez çanta dikimini göstereceğim. Bu bez çanta için tek gerekli olan eski yada kullanmadığınız bir yastık kılıfı, makas ve dikiş makinası.

Daha önce kanvas kumaş ve pamuklu şerit ile daha detaylı ve astarlı başka bir bez çanta dikmiştim, bu sefer hem daha basit hem de yeni bir harcama yapmadan evdeki eski yastık kılıfını da değerlendirebileceğiniz bir proje oldu.

Başka bir yerde örneğini görmediğim için kervan yolda düzülür tarzında bir çalışma oldu. Çıkan sonuç ve ölçüleri beni memnun etti. Yastık kılıfının dikişi hazır olan 3 tarafını da kullandığım için dikim süresi de az oldu. Yastık kılıfının içine katlanan tarafını kesip sap hazırladım ve bu sapları çantanın ağız kısmına dikip içeri 2 kat kıvırdım. Saplar ince olduğu için tersini çevirmekte biraz zorlandım açıkcası.

Hazırladığım sapları çantayı ortalayacak şekilde yerleştirdikten sonra ön yüzüne bakacak şekilde diktim. Bu haliyle pek kullanılabilir gözükmese de çantanın ağız kısmından 2 kat 2 şer cm içeri doğru katlayında bu dikişler içeride kaldı.

Yastık kılıfından bez çantanın sap kısmını katlama detayı ve dikimini videodan seyredebilirsiniz.

Toplamda 10-15 dakika içinde kocaman bir market, pazar ya da bakkal alışverişinde kullanabileceğim bez çantam hazır oldu. Bu haliyle dikişe yeni başlayan herkesin kolayca uygulayabileceği bir çanta.

Gerekli Malzemeler ;

  • Yastık Kılıfı
  • Makas
  • Dikiş Makinası

Ölçüler ;

Çantanın bitmiş ölçüleri; gövdesi 45 cm – 47 cm, askıları boyu 40 cm – eni 3 cm. Üst tarafta iki sıra dikiş yaparak askıları diktiğim yer ise 2 cm.

Hem evdeki mazlemelerle yapılması hem de dikişi az olmasından dolayı çok uygulanabilir bir bez çanta oldu. Her ne kadar Türkiye’de bir yenilik olsa da dünyanın bir çok ülkesinde poşetler ücretli ve bez çantalar çokça kullanılıyor. Biz de artık market poşeti yerine bez çanta kullanacağımıza göre bu posttan sonra da birçok değişik model çanta dikişi görmeniz muhtemel.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir