Tekrar kullanılabilir makyaj temizleme pamuğu

Marketlerde, mağazalarda plastik poşet kullanımı yasaklanmasıyla başlayan sürdürülebilir atıksız yaşam bilinçlenmesi ile aslında ne kadar çok tek kullanımlık ürün kullandığımızı fark etmeye başladık.

Tek kullanımlık ürünleri mümkün olduğunca hayatımızdan çıkarıp, yerlerine tekrar kullanılabilinir mazlemeler koydukça hem doğaya daha az atık ile saha az zarar verebilir hem de maliyet azaltılabilir.

Makyaj çıkartmak için hazır satılan yuvarlak yada dikdörtgen pedler yada standart pamuk yerine her kullanımdan sonra atılmayacak bu makyaj temizleme pamuklarını hazırlamak çok kolay.

Malzemeler;

  • Bir parça havlu
  • Dikiş makinası
  • Makas

Yapılışı;

Kullanmak istediğiniz boyutta havluları yuvarlak yada dikdörtgen kesip 2 parçayı bir tarafı açık kalacak şekilde 3 tarafından dikiyoruz. Daha sonra tersini çevirip tüm çevresini tekrar dikiyoruz. Bu kadar çabuk ve pratik.

Başka tekrar kullanılabilir ürün projeleri

Daha önce sürdürülebilir atıksız yaşamı destekleyen mutfak veya banyoda kullanılan kağıt havlu peçete yerine tekrar kullanılabilir havluları şu postta bulabilirsiniz. Mutfak demişken kaselerin ağzını kapatmak yada çantanıza meyve sandviç koymak için streç film yerine balmumu ile hazırlayabileceğiniz kumaşlar da hem sürdürülebilir hayat hemde evin gider masraflarını azaltmak için kesinlikle denemenizi önerdiğim bir proje.

Artık bir çok yerde markette, pazarda, mağazalarda kullanmak için bez alışveriş çantaları satılıyor. Ancak satın almak yerine çok kolayca hatta hiç kumaş vb. masrafı yapmadan evde bulunan eski yastık kılıfı ile yapılan kocaman ve kullanışlı bez çanta yapımını şu posttan bakabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir