Tekrar kullanılabilir ”HAVLU PEÇETE / KAĞIT”

Modern hayatta farketmeden hayatımıza giren ve mutfakta da banyoda da  vazgeçilmezlerimizden biri olan ” HAVLU KAĞIT”…

Hergün mutfakta farkına bile varmadan onlarca havlu kağıt kullanıp atıyoruz. Su damladı kopar, ıslak kaldı koar, elini sil kopar at at at… Her kullan at ürün gibi havlu kağıtta hem maddi olarak yük hem de doğaya yüklenen atık.

Peki elimiz bu kadar alışmışken ne yapabiliriz? Banyo’da tek havlu koyup her gün ya da gerektikçe değiştirmek daha kolay ancak mutfakta tek bir havlu ile ıslak elimizi silip hem tezgana dökülen sıvı vs, yada tencere içini kurlayamayız. Bu sebeple bu havlu’dan yapılan tekrar kullanılabilir havku kağıtlar hem pratik hem kullanışlı oldu.

Birbirine tutturmak için çıt çıt kullandım, kullanım detayları video da var.  Çıt çıtları internetten sipariş ettim ancak siz kullanmak zorunda değilsiniz. Basılan çıt çıtlar yerine elle çıt çıt ya da cırt cırt dikebilir, hiç olmadı minik bir sepet ile tezgaha koyup oradan tek tek alarak kullanabilirsiniz.

Kullandığım metrelik havluyu internetten 1 metre olarak sipariş ettim. Eni 1.50 boyu 1 metre olan havlu kumaştan 25 cm – 17 cm toplam 32 parça elde ettim. Havlu kesim ölçüsünü dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu havluları birbirine dikip 16 adet ya da tek tarafı başa bir kumaş ile dikip 32 adet havlu peçete hazırlayabilirsiniz.

Rulo kesici / Dairesel makas kullandığım için ilk önce bir kartondan 25 cm / 17 cm kalıp hazırladım. Böylece kumaşı hiç çizmeme gerek kalmadan 4 kat üst üste koyarak hızlıca kestim. Bu karton kalıbı daha sonra çıt çıt yerlerini belirleme de kalıp olarak kullandım. Dairesel kesici ile detaylı videoyu şurayı tıklayarak bulabilirsiniz.

Malzemeler ;

1 metre %100 pamuk havlu kumaşı  (25 cm- 17 cm / 32 parça elde ettim)

Çıt çıt yada cırt cırt

Karton Kalıp (25 cm- 17cm)

Dikiş makinası yada Overlok makinası

Makas ( Dairesel makas kullanacaksanız, kesim matı)

 

Yapılışı ;

  1. Havlu kumaşı yıkayıp, ütülüyoruz. Hazırladığımız şablona göre kesiyoruz.

 

2.  Üst üste koyduğumuz iki havlu kumaşı kısa kenarında açıklık bırakacak şekilde dikiyoruz.

3. Bıraktığımız açıklıktan tersini çevirip, açık kenarı dikerek kapatıyoruz.

4. Çıt çıtları iki uzun kenara dişi, iki uzun kenara erkek ( karşılıklı çıtlanacak) olarak yerleştiriyoruz. daha önce çıkarttığımız karton kalıp üzerinden 4 çıt çıt için noktalar belirleyip havlu kumaşda delik açıyor, çıt çıtları sabitliyoruz.

Tekrar kullanılabilir havlu kağıtlarımız hazır 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir