Kanvas kumaş alışveriş çantası dikimi

2019 yılı itibari ile marketlerde ve mağazalarda plastik poşetler ücretli oldu. Plastik kullanımını önemli ölçüde azaltacak bu uygulamayla birlikte bende kendi kumaş alışveriş çantası dikimi çalışmalarıma başladım.

Daha önce kanvas kumaştan şu ( tık tık) ve eski yastık kılıfından şu (tık tık) bez çantaları dikmiştim. Bir de hiç dikiş kullanmadan eski tshirtten sadece keserek şu çantayı  hazırlamıştım. Bütün çantaların sayfalarında adım adım fotoğrafları ve detaylı kesim-dikim videoları mevcut.

Aynı dikim aşamaları kullanılarak farklı kumaşlar ile ihtiyacınıza uygun boylarda da değişik bez alışveriş çantaları dikebilirsiniz.

Kumaşı düzgün kestiğimden emin olmak için önce ip çekme ile düz kenarını belirleyip, daha sonra ölçüsüne göre kestim. İp çekme yöntemi Sağı solu düz olmayan kumaştan düzgün bir parça çıkartmak için büyük kolaylık sağlayan çok kolay bir yöntem. Kumaşın bir knearından makas ile bir parça kesip arasındaki ipliği kumaşın sonuna kadar çekiyor o çekilen yyer üzerinden ölçüp kesiyorsunuz. İp çekme yönteminin videsouna bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Diğer püf noktalarına bu linke tıklayarak ulaşabilir, ufacık püf noktalarıyla işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kendi kullandığınız püf noktalarını da bana ulaştırmak isterseniz info@benbunuyaparim.com’a mail atabilirsiniz.

Malzemeler;

 • Kanvas Kumaş
 • Sülfile Makası
 • Polyester Şerit
 • Dikiş Makinası

Ölçüler;

 • Alışveriş Çantası gövde; 45 cm – 50 cm
 • Askı kol uzunluğu; 60 cm
 • Toplam askı uzunluğu; 138 cm (Çantanızın boyuna göre değişebilir)
 • Alt köşeler en, 10 cm içeri 6 cm

Dikim Aşamaları;

 1. Kanvaş kumaşımızdan 45 cm – 50 cm 2 parça kesiyoruz.
 2. Üst kısmından 4 cm 2 defa içeri katlıyor, dikiyoruz.
 3. Kumaşın tam ortasını işaretleyip, ve sağa-sola 15 er cm2den tekrar işaret koyuyoruz.
 4. İşaretleri ortalayarak kol genişliği 60 cm kalacak şekilde şeriti yerleştirip iğneliyor, tüm çevresini dikiyoruz. ( En başta içeri kıvırdığımız 4 cm çantanın ağız kısmından yukarı çıkmadan)
 5. Şerit askıları dikilmiş ki parçayı yüzyüze koyup iğneliyoruz.
 6. Çantanın üst kısmı hariç 3 çevresini dikiyoruz. Alışveriş çantanızı bu şekilde kullanabilirsiniz yada alt kısmından içeri doğru dikerek alt kısmı daha geniş bir çanta elde edebilirsiniz.
 7. Alışveriş çantasının alt dikişi ile yan dikişini üst üste getirip 6 cm içeri, 10 eninde bir üçgen elde edip iğneliyoruz.
 8. Üçgenin düz kenarını dikiyor, fazla parçayı kesiyor, düzünü çeviriyoruz.
 9. Çantanız kullanıma hazır, elinize sağlık güle güle kullanın 🙂

Astar kullanmadığım ve evde de overlok makinam olmadığı için kumaşı sülfile makası ile kestim. Sülfile makası ile kesmek düz makasa göre daha temiz sonuç veriyor, iplikler çıkmıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir