Fransız Dikişi (Temiz dikiş) ile katlanır bez alışveriş çantası

2019 itibari ile naylon poşetlerin market, bakkal, mağazalarda ücretli olması ile birlikte bez çanta dikme furyasına başladık.. Bez alışveriş çantaları hem boyut hem kumaş hem de teknik olarak bir çok farklı şekilde dikilebildiği için açıkçası ben hepsini merak edip elimden gelen kadarını denemek istiyorum. Bu projede bez alışveriş çantasını dikerken yeni öğrendiğim Fransız dikişi ( Temiz dikiş ) uygulamak istedim. Fransız dikişine tek kelime ile bayıldım. Hem kolay hem hakikaten tertemiz duruyor. Bu arada dikişin adı Fransız dikişi mi temiz dikiş mi hangisi genel geçer adıdır bilemiyorum ama araştırdığım kadarı ile iki isim de kullanılıyor.

Aşağıda adım adım dikim aşamalarının fotoğraflarını paylaşacağım, İsterseniz youtube videosundan da tüm adımları seyredip kolayca bu çantayı dikebilir, diğer kendin yap projelerinin yapım aşamalarıı seyretmek için youtube kanalına abone olabilirsiniz.

Fransız dikişinde (temiz dikiş) her zaman yapılanın tersine, kumaşların düz yüzleri değil ters yüzleri birbirine bakacak şekilde dikildikten sonra tersi çevirilip tekrar dikilmesi ile bitiriliyor.

Gerekli Malzemeler ;

  • Kumaş
  • Kulp için polyester şerit ( Bunun yerine kumaştan da kulp hazırlayabilirsiniz)
  • Makas
  • Dikiş Makinası

Ölçüler ;

  • Kumaş 45 * 90 cm
  • Kulp 40 cm (2 Adet)
  • Üst katlama ( 2 cm * 2 )
  • Kulp araları 8 cm

Fransız dikişi ile tertemiz diktiğim bu bez alışveriş çantasına bir de çıt çıt çaktım ki küçücük katlayıp günlük çantama koyayım. Çıt çıt ile katlanıp kapandığı zaman bez çantam daha az yer kaplıyor. Çıt çıtları daha önce tekrar kullanılabilir havlu kağıt projesinde de kullanmıştım. Fiyat/performans açısından ben bu çıt çıtları çok beğendim. Hem bir çok projede kullanılabilir, hem de kullanımı çok kolay.

Daha önce yaptığım çeşitli bez çanta modellerinin linklerini de ekliyorum. Eğer bu modellerden biri değilse aradığınız diğer modellerin ölçü, sap dikimi vb. farklı dikiş tekniklerini kullanarak kendi hayalinizdeki çantayı kolayca yaratabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir