Eski kazaktan bere ve eldiven dikimi

Ocak ayı ile birlikte soğuklar da doğal olarak iyice arttı.. Tam anlamıyla kazak, eldiven, bere dönemine girdik.. Bu postta size kolayca yapabileceğiniz eski kazaktan bere ve eldiven dikimi nasıl yapılır fotoğraf ve video ile göstermeye çalışacağım.

Kış başında genelde kışlıklar çıkartıldığı zaman geçmiş seneden üzerimize olan – olmayan ayırırız. Kazaklar birkaç yıl giyildikten sonra eskime, tüylenme ya da yıkamada yaptığımız hatalar dolayısla giyilmez hale gelebilyor. İşte bu giyilemez hale gelen ama çok sevdiğiniz kazağınızı atmak yerine bere ve eldiven yapabilirsiniz. Böylece hem geridönüşüm sağlamış hem eski kazağınızdan vazgeçmemiş hem de yeni birer eldiven ve bereye sahip olabilirsiniz. Ben bu kazağımın hem rengini hem örügüsünü çok seviyordum ancak yünlü kazağı yanlışlıkla çamaşır kurutma makinasına attıktan sonra kalan minnak kazağı giyemeyeceğimdendaha önce yabancı bloglarda gördüğüm bu eldiven dikimi için gayet uygun oldu.

Öncelikle elimizi bir kağıt / karton vb. üzerine koyarak kalıp çıkartmamız gerekiyor. Daha sonra bu kalıbı kazağın bel lastik kısmına koyarak 2 kat olacak şekilde kesiyoruz. Bel lastik kısmı daha sonra eldiveninizin bilek kısmı olacak.

Eldiven parçalarını kestikten sonra ters tarafları yüzyüze bakacak şekilde eldivenleri birbirine dikiyoruz ve düzünü çevirip giyiyoruz. Bilek bölümü geniş olursa biraz daha daraltarak bileğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben dikiş makinası ile diktim ancak siz isterseniz elle de kolaylıklar dikebilirsiniz.

Bere için, eldiven kesiminden sonra kalan bel kısmındaki lastik ve daha üst bölümünden yarım ay şeklinde parçalar kestim. İlk önce yarım ay şeklinde olan parça ve latiği birbirine daha sonra hazır olan iki parçayı birbirine dikerek bereyi elde ettim.

Hem eldiven hem bere gayet şık ve kullanışlı oldu. Eğer isterseniz kalan kol kısmından da yine kol lastiğine denk getirerek birer çocuk eldiveni de dikebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir