Çok çok çok kolay zarf KIRLENT (yastık kılıfı) yapımı

Daha önce jüt, halat, hasır ip de yaşadığım karmaşa gibi bu kırlent / yastık kılıfı ayrımında da emin olamayarak yazıyorum. Hem kırlent hem yastık kılıfı demek doğru geliyor bana ama hangisi tam oturuyor emin değilim. İçinde dolgu bulunan kısma yastık etrafındaki kılıfa kırlent deniyorsa yastık kılıfı da aslında tam tabiri ile doğru gözüküyor 🙂  İlk postlarımdan biri de bu zarf kırlentti ancak o zaman video çekememiş sadece fotoğraflarını koymuştum. gelen istekler üzerine bu sefer detaylı video da ekledim. Neyse ben açıklamalar da kırlent diye adlandırarak kırlent/ yastık kılıfı dikimi anlatımına geçiyorum. Veeee karşınızda dünyanın en kolay en basit en zahmetsiz zarf kırlent dikiş detayları 🙂

Çok büyük ihtimalle bundan daha kolay bir kırlent dikimi yoktur. Yeni dikişe başlayanlar için çok uygun bir proje çünkü yapımı hem çok kolay hem de sonuç çok güzel.  Bu zarf kırlenti dikmek için hiç tecrübeye ihtiyacınız yok. Yeni başlayanlar için biraz zaman alacak fermuar dikimi olmadığı için evir cevir dik bir proje 🙂 Videoda da açıklama olarak da adım adım dikiş aşamalarını anlatayacğım.

Bu süper über kolay 10 dakikada dikilen zarf kırlent için kumaş olarak evde daha önceden bulunan parça kumaşımı kullandım. Siz evde uygun kumaş yok ise, koltuklarınıza uygun bir kaç parça kumaş satın alarak da dikebilirsiniz.

Hali hazırda evde bulunan 40 * 40 yastıklara kılıf dikimi için ölçülerimi aşağıda yazacağım ancak sizin evde bulunan yastık ölçüleriniz başka ise, daha küçük daha büyük kırlent dikmek isterseniz yastıgın enine 2 cm ekleyerek, boyu için ise boy *2 +20 cm olarak hesaplayabilirsiniz. En de eklediğimiz 2 cm içe kıvırdığımız bölüm için. Boyu 2 ile çarpıp 20 cm eklediğimiz kısım ise üst üste gelecek zarf gibi kapanacak bölüm için gerekli.

Kumaş Ölçüleri ; 40 * 40 yastık için / 100 cm boy – 42 cm en

Gerekli Malzemeler ;

  • Kumaş
  • Dikiş makinası
  • Toplu iğne
  • Makas

Dikiş Aşamaları;

  1. Kumaşı eninden 1 er cm içeri kıvırıp, iğne ile iğneledikten sonra dikiyoruz.

 

2. Kumaşın düz yüzü yukarı yani bize bakacak şekilde serip, üzerine yastığımızı koyup sağ ve soldan katlıyoruz, üst üste gelen orta kısımdan birbirine iğneliyoruz. Orta kısımda 15-18 cm üst üste kapanıyor olmalı.

 

3. Katladığımız ve iğnelediğimiz kumaşı 3-4 olarak işaretli olan yerlerden dikiyoruz.

4. Dikiş bitince köşelerini biraz kesip tersini çeviriyoruz. BİTTİ 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir