Seramik hamurundan tabak yapımı

Seramik hamuru ile bu ilk çalışmamdı ancak bundan sonra birçok çalışma daha yapacağım. Hem kolay hem çok zevkli hemde sonuç beklediğimden daha güzel oldu. Yapım aşaması biraz uzun seramik hamurunu yoğurma, şekillendirme, kurumasını bekleme, boyama, tekrar boyama ve en son vernikleme.  İlk seramik hamurunu yoğurup şekillendirdiğimde en fazla ne olabilir ki bu kadar sürece değecek mi diye düşünmedim değil ancak sonuç müthiş oldu.

Bir paket seramik hamurundan ( 500 gr) 3 minik tabak, birçok yılbaşı ağacı süsü ve anahtarlık veya hediye olmak üzere birçok isimlik yaptım.

Çalışmaya ve araştırmaya başladıktan sonra öğrendim ki Seramik – Kil hamurunun birçok çeşidi varmış meğer. Şimdilik tek çeşit seramik hamuru ile çalıştığım için vereceğim tüm detaylar kendi kullandığım seramik hamuru ile ilgili olacak. Kullandığım tüm ürünlerin markalarını aşağıda listeliyorum. Başka bir seramik hamuru kullanacak olursanız lütfen kullanma kılavuzuna uygun şekilde kurutup boyayınız.

Seramik hamurunu ilk önce masanın direk üzerinde açmayı denedim ancak biraz yapıştı o yüzden daha sonra yağlı kağıdın arasında açmayı denedim va daha kolay oldu. Hamuru genişçe açtıktan sonra evde bulunan 3 değişik boy kasenin ağzı ölçüsünde kesip üzerlerinde ters çevirerek biraz derinlik verip kurumaya bıraktım. Kurumaya bırakmadan önce az nemli sünger ile içinde bulunan kırışıklıkları düzeltmem gerekiyordu ancak ben atlamışım, siz atlamayın 🙂

Ertesi gün kurumuş olan seramin hamurundan tabakların tırtıklı kenarlarını zımpara ile düzelttim. Her ne kadar seramik hamurunun paketinde beyaz yazsa da sonuç pak beyaz olmadığı için ben içini – dışını 2 kat beyaz boyadım. Boyalar arasında 1-2 saat beklemek yetti, çünkü çabuk kuruyor.

Boyadığım seramik hamurundan tabakların kuruması için 1 gece daha beklettikten sonra sır vernik ile iç ve dışını vernikledim.

Tüm yapım aşamalarını aşağıdaki videoda detaylıca seyredebilirsiniz.

 

 

 

Kullanılan Malzemeler ;

  • Ponart Seramik Kili 500 Gr
  • Rich Su Bazlı Sır Vernik
  • Cadence Akrilik Boya
  • Maket Bıçağı
  • Sünger
  • Kurabiye ve şeker hamuru harf rakam yazı kaşesi
  • Çeşitli kurabiye kalıpları
  • Yağlı Kağıt
  • Zımpara

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir