Makrome Tüy Yaprak Anahtarlık

Son zamanlarda çok moda olan makrome tüy yaprak’ı birçok yerde görüyordum ancak yapımının bu kadar kolay olacağını tahmin etmemiştim.

Başka bir proje için bu ipliği almıştım ancak uygun olmadı, bende ne yapabilirim diye araştırmaya başladım. Bu arada makrome tüy yaprakların bu iplik ile yapıldığını fark edip hemen denemeye koyuldum.

Yeni bir anahtarlığa ihtiyacım olduğu ve evde de fazladan anahtarlık parçası hazırda olduğu için bu makrome tüy yaprağı ben anahtarlık olarak yapmaya karar verdim. Siz de ihtiyacınız var ise bu şekilde ya da duvar panosu gibi farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

  • Koton makrome ipi
  • Makas
  • Anahtarlık için parça

YAPILIŞI

İlk önce yapmak istediğimiz boyuta göre iplikleri kesip hazırlıyoruz. Anahtarlık gibi birparça yapacaksanız onun içine geçiriyoruz. Duvar süsü vs olarak kullanacaksanız bant ile masaya vs sabitleyerek başlayabilirsiniz.

Aynı boyda kestiğimiz iplerden birini ikiye katlayaran gövdede bulunan ipin altına yerleştiriyor, diğer yandan yine ikiye katlanmış olan ipi önce üst tarafından sonra uç tarafından geçirerek gövde üzerinde düğümleyip sabitliyoruz.

İpliğin düğümlerinin yönü ilk koyduğumuz ipliği sağa-sola koymamıza göre değişiyor. Hepsi aynı yönde olsun isterseniz düğümlerin, ilk ipliği hep aynı taraftan koymak gerekiyor.

Düğümlerin atılışı, ipliklerin kesimi vb tüm detaylar için videoyu seyredebilirsiniz.

En son sık bir tarakla iplikleri tarıyor dağılmasını sağlıyoruz. İplikler dağıldıktan sonra tekrar makasla kesip şeklini düzeltebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir