Konmari Metodu

Netflix Originial 2019  ‘’Tiding up with Marie Kondo’’  serisinin Türkçe desteği ile yayımlanması sayesinde gündeme gelmeye başlayan Marie Kondo kimdir? Konmari metodu nedir?

Marie Kondo, ‘’hayatı sadeleştirmek için DERLE, TOPLA, RAHATLA’’ kitabının yazarı, Konmari metodunun bulucusudur.

Marie Kondo kitabında Konmari yöntemi ile evin bir kere toplandıktan sonra tekrar dağılmaması için, hayatı sadeleştirme evi toplama yöntemleri ile ilgili öneriler ve çözümler sunuyor.

Zaten hayatı ve evi her zaman düzenli olan insanlar için belki de çok sıradan olan bu öneriler ‘’topla topla bu ev dağınık’’ diyen, neyi nereye koyduğunu unutan ya da ‘’dolap ağzına kadar dolu ama giyecek hiçbir şeyim yok’’ diyen insanlar için mucize sayılabilir…

Evi organize etmek içinde yaşamayı da kolaylaştırıyor. Hem neyin nerde olduğunu bilindiği zaman ulaşmak kolay oluyor zaman kazanılıyor, hem de fiziksel dağınıklık ile zihinsel olarak meşgul olunmadığı için düzen rahatlık sağlıyor.

Konmari methodunu uygulamak isterseniz daha detaylı bilgi edinmek ve tamamen hazır olup başlamak için kitabı almanızı öneririm. 

Konmari metodunu uygulamada kolaylık sağlaması için bir checklist – kontrol listesi hazırladım. Kullanmak isterseniz aşağıdaki ”İndir” yazan bağlantıya tıklayarak kendi bilgisayarınıza indirebilir, çıktı alabilir yada ihtiyaç duyacağını düşündüğünüz kişilere iletebilirsiniz.

Bu beni mutlu ediyor mu? Bana haz veriyor mu?

Toplayacağımız her şeeeey ama her şey için tek tek bunu kendimize soruyoruz. 4 sene önce aldığım o mutfaktaki kupa beni mutlu ediyor mu?  Arkadaşımın yılbaşında aldığı hediyeyi ayıp olmasın diye mi evde tutuyorum? Hiç giymeyeceğim topuklu ayakkabı neden dolapta yer kaplıyor? Modeli çok güzel ama bu hırkanın rengini hiç sevmiyorum…

Konmari metodu ile katlama

Marie Kondo giysilerin yatay yerine dikey katlanmasını öneriyor. Konmari dikey katlama metodu ile tüm kıyafetler bir defada görülebiliyor, alttan bir şey alırken üsttekiler dağılmıyor ayrıca çok daha az yer kaplıyor.

Her şeyin kendine ait yeri olmalı

Çorapların hepsi aynı çekmece de duruyor peki evdeki pillerin hepsi bir yerde mi?  Salonun ampülleri bir yerde antrenin ki başka yerde değil tüm ampüller aynı yerde olmalı.

Düzenleme sırası takip edilmeli, duygusal bağ olanlar en sona bırakılmalı.

Konmari Metodu ile Ev Düzenleme

  1. Kıyafetler :

İlk önce evin her yerinde bulunan giysileri tek bir alana topluyoruz. ( Portmantoda, baza altında, hurçta vb.) Topladığımız giysileri tek tek elimize alıp bu bana neşe / haz veriyor mu? Diye soruyor vermeyenleri ayırıyoruz.

Bizimle kalacak giysileri askı ile asacaklarımızın hepsini aynı yöne bakacak şekilde, katlanacak giysileri ise dik şekilde katlayarak organize ediyoruz. Yeterli sayıda çekmeceniz yok ise yeni kutular satın almak yerine ayakkabı kutuları kullanmamızı öneriyor

2. Kitaplar :

Romanlar, kişisel gelişim, yemek tarifleri, çocuk kitapları, dergiler…

Evde bulunan bütün kitapları tek bir yerde toplayıp bizimle kalıp kalmayacaklarına karar veriyoruz.Kağıtlar ;

3. Kağıtlar

Garantiler, faturalar, tapular, çıktılar, gazete küpürleri, hediye kartları vb.

4. Diğer herşey

Genel (Cd’ler, şarj aletleri, kablolar, evcil hayvan eşyaları, bozuk paralar, el işi ürünleri)

Çocuk ( oyuncaklar, puzzlelar, spor ekipmanları )

Temizlik Malzemeleri ( deterjanlar, süpürge, sabun, bezler, süngerler, kovalar )

Mutfak ( baharatlar, buzdolabı, kahve – çay , bıçaklar, çatal-kaşık takımları, tabak takımları, borcamlar, kahvaltılıklar, bardaklar – kupalar, kavanozlar, bakliyatlar, kiler, buzdolabı poşeti – yağlı kağıt – streç film, pişirme araçları, tahta kaşıklar, kek kalıpları, bezler)

Dekorasyon (Çerçeve, lambader, mum, vazo, porselen süs eşyaları, mobilyalar, kırlentler, ayna)

Banyo ( havlu, makyaj malzemeleri, fırçalar, sabun, şampuan, parfüm, traş malzemeleri, saç şekillendirme aletleri, tokalar, cil bakımı malzemeleri)

5. Anısı olan eşyalar

Fotoğraflar, videolar, günlükler, seyahatlerden alınan anılar hediyelikler, mektuplar

Marie Kondo, anı değeri taşıyan eşyalara gelene kadar ayırma işlemlerin de  ‘’ Bu bana haz / mutluluk veriyor mu? ‘’ sorusuna daha kolay yanıt vermeyi öğrendiğimiz için bu bölümü en sona bırakmamızın karar verme sürecimizi kolaylaştıracağını anlatıyor.

Evde daha fazla eşya bulundurarak hem fiziksel olarak onlara daha çok yer ayırıyor, hem temizlik olarak daha çok enerji harcıyor hem de zihinsel olarak gereksiz enerji harcıyoruz. Daha çok alana değil daha az eşyaya ihtiyacımız olduğu aşikar ancak bunu nasıl azaltacağımızı ya da nasıl organize edeceğimize emin olamadığımız yerde Konmari yöntemi büyük kolaylık sağlıyor ve rehberlik ediyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir