İp sanatı / Filografi / String art Kalp

İp sanatı, filografi, string art.. Bu çivi, ip ve ahşapla yapılan panolara tam olarak ne deniyor emin olamadım. İp sanatı diyerek devam edeceğim ama bu kadar basit yapılabilecek bir şeye de sanat demek pek yerinde gelmiyor.

Yabancı blog ve kendin yap / diy videolarında farklı formlarda çokça hazırlanan bu ahşap panolar tam da sevgililer günü el yapımı hediye adayı..

Bu arada daha önce bir arkadaşımın sorusu üzerine burada da yeri gelmişken konu ile çok ilgili olmayanların bilmediği ”diy” nedir açıklaması yapmak istedim. ”DIY” Do it yourself yani tam türkçe karşılığı olarak ”kendin yap”.. Genel olarak bu el işleri ve kendin yap projeleri yurt dışı kaynaklarda yayınlanmaya başladığı için genel olarak ”diy” kullanılıyordu ancak bir kaç senedir Türkiye’de de birçok yayın hazırlandığı için artık kendin yap, kendin yap projeleri olarak tanımlanıyor. Açıklamamı bitirdiğime göre artık ip sanatı yapımına geçebilirim.

Ben bu ip sanatı 🙂 çalışmamda küçük kırmızı bir kalp yaptım ancak sizler isterseniz daha büyük bir ahşaba isminizin baş harflerini, çıkma / nişan / evlilik yıldönümü tarihi yada sizin için özel olan herhangi bir şeyi yapabilirsiniz. Ahşabı ister ham olarak isterseniz boyayarak kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler ;

  • Ahşap
  • Çivi
  • Yün veya İp
  • Kullanacağınız şeklin çıktısı yada çizimi

Yapılışı ;

Boyayarak kullanmak isterseniz öncelikle ahşabı uygun bir boyayala boyayıp kurumaya bırakıyoruz. Çizim veya çıktı aldığımız şekli panoun üzerine yerleştirip çivileri çakıyoruz. Çivilerin hepsini çaktıktan sonra kalıp kağıdını yırtarak çıkartıyoruz. İpi ister düzenli bir şekilde ister karışık çivilere doluyor, düğüm atıyoruz.

İplerin renklerini projenize ve ahşabı boyayacağınız renge göre bir kaç farklı ton yada uyumlu renkler de seçebilirsiniz. Çivi için ise püf noktası kullanacağınız ahşaba göre boyutunu seçmek. İnce bir ahşap üzerinde uzun çiviler çok uygun olmayacak, hatta arkasından çıkacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir