Halat ip ile sepet yapımı

Halat ip, kendir, jüt, hasır ip, çuval ip, urgan ip… Meğer ne çok adı varmış bu ipin 🙂 Hangisi doğru ya da hepsi doğru mu bilemiyorum ama ben halat ip demeyi tercih ediyorum.

Halat ip ile birçok kendinyap / diy projesi yapılabiliyor. Ben bu sefer evde bulunan bir karton kutu ve kumaşı değerlendirerek halat ip ile dekoratif sepet yapmak istedim. Kutunun içerisinde kılıf olarak kullandığım kumaşı daha önceki şu postta  yaptığım, bez çantadan kalan kumaştan artanlardan kullandım. Sizlerde evde bulunan herhangi bir kumaştan hatta artık kullanılmayacak olan bir gömlek veya kazaktan yapabilirisiniz. Ben kendin yap projelerinde mümkün mertebe evde bulunan birşeyleri kullanmayı tercih ediyorum. Hazırını almak varken kendi yaptığım bir ürünü objeyi kullanmak daha zevkli geliyor, bir de evdeki bir ürünü kullanmış olmak daha az tüketimle daha çok üretime dönüşüyor.

Halat ipi büyük yapı marketlerden, hobi ürünleri satan yerlerden ya da internetten online alışveriş ile satın alabilirsiniz. Yalnız halat ip alırken dikkat etmeniz gereken püf noktası kalınlığı. Ben 25 cm * 25 cm kare kutuyu kaplamak için 6mm olan halat ipten 9 metre kullandım. Siz daha büyük bir sepet yapacaksanız daha kalın bir halat ip kullanabilirisiniz.

Halat ip ile karton kutunun kaplanması aşağıdaki videoda var. Bunun dışında yapılması gereken, kutunun önce taban ölçüsüne göre bir kumaş kesmek daha sonra çevresinin boyunda, kutunun boyundan biraz daha uzunca 2. parçayı kesip birbirine dikmek. Daha sonra bu kumaşı kututan biraz taşacak şekilde silikonlayarak halat ipten sepetimizi kullanabiliriz.

Siz de sepetlerinizi yaptıktan sonra instagramda @benbunuyaparimki hesabını etiketleyerek paylaşabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

  • Silikon tabancası
  • Halat ip
  • Karton kutu
  • Kumaş
halat ip ile sepet yapımı 2
halat ip ile sepet yapımı 3
HALAT İP İLE SEPET YAPIMI 6
halat ip ile sepet yapımı 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir