Hakiki Deri Anahtarlık Yapımı

Sadece evde bulunan aletler ile hakiki deri anahtarlık yapacağız. Bu postu ve videoyu hazırlamadan önce dikiş makinası ile birkaç hakiki deri dikme çalışması yaptım ancak ince deriler zor dikiliyo daha kalınca deriler de ise sonuç istediğim kalitede olmuyordu. Bende elimde bulunan hakiki deri parçalari ile elde neler dikebilirim ve nasıl dikebilirim ona odaklanmaya karar verdim.

Hakiki deri ile ilgili ilk elde dikim çalışmam deri anahtarlık oldu. Videoda detaylıca seyredebileceğiniz üzere çok hızlı ve kolay bir proje oldu. Sonuçta çok şık hakiki deri bir anahtarlığım oldu.

Hakiki deri anahtarlık için kullandığım deriyi ben semt pazarında gördüğüm dericiden aldım. Semt pazarınızda böle bir seçeneğiniz yok ise bölgenizde bulunan dericileri öğrenip oralardan parça olarak yada internetten parça deri diye araştırarak bulabilirsiniz. İnternetten almanın tek handikapı deri kalınlığını bilemeyecek olmak. Siz sert kalın bir deri beklerken tüy kadar hafif incecik bir deri ile karşılaşabilirsiniz. Kalınlığını tahmin etmenin bir yolu illa ki vardır ancak ben ilk defa hakiki deri ile çalıştığım için bilemiyorum.

Deri anahtarlığın ucundaki metal parçayı ise bir bijuteri dükkanında bulmuş almıştım. Daha önce sadece yapıştırıcı kullanarak yaptığım deri püskülün de ucunda bu parçadan kullanmıştım. Bu parçadan bulmak sizin için zor olur ise herhangi bir yuvarlak anahtarlık metali de aynı görevi görecektir.

Hem kolaylığı hem şıklığı ile bu hakiki deri anahtarlık yılbaşı, sevgililer günü, doğum günü gibi özel günlerde de hediye edilebilecek çok hoş bir el yapımı alternatif.

Ölçüler ve Dikim Aşaması

Deri ölçüleri; 1 cm en, 16 cm boy (siz daha uzun veya daha kısa tercih ederseniz boyunu o şekilde ayaralayabilirsiniz)

Deri anahtarlığı yapmak için öncelikle 1 cm eninde 16 cm boyunda uzunca bir deri parçası kesiyoruz. Kullanacağımız metal parçanın içinden geçirip tam ortadan ikiye bölecek şekilde 1-1,5 cm aşağıdan sıvı silikon ile çok minik bir parçasını yapıştırıyoruz. Yapıştırdığımız bölüm üzerinde iplik kesici ile 3 delici deliyoruz. (Evde ucu sivri başka bir alet varsa o da olur). Deliklerden 2-3 kere gececek şekilde sıkıca dikiyoruz. Anahtarlığımız hazır 🙂

Gerekli Malzemer;
  • Makas
  • Hakiki deri
  • Anahtarlık için kullanılacak metal
  • Kalem
  • Dikiş iğnesi
  • İplik
  • Sıvı silikon yada bali
  • İplik kesici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir