Aktivite Panosu / Busy Board Yapımı – Video

Bebeğin hem tek başına vakit geçireceği, oyalanacağı hem de motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak aktivite panosu / Busy board nasıl yapılır ?

Yabancı kaynaklarda bu panolar busy board yada activity board olarak geçiyor. Aktivite panosu hem hazırlaması kolay hem de evdeki malzemelerle yapılırsa çok az maliyet ile uzun süre kullanılabilecek bir oyuncak.

Besle uyut döngüsünden hemen sonra ufak ufak hareketlenmeye başlayan bebeği tek başına bakan bir insan için oyalamak her zaman çok kolay olmuyor. Bir bebeği büyütmek tek başına bazen çok yorucu olsa da maalesef ki hiç yardım alabilecek ortamı olmayanlar için mecburi bir durum.

”Bir çocuğu büyütmek için bir köy gerekir” atasözü çok yerinde ancak yardım için değil bir köy bir kişi bile bulmak bazen zor olabiliyor.

Bu aktivite panosunu hazırlayarak hem bebeğinizin oyalanacağı bir zaman kazanmış, hem motor becerilerini geliştirmesine destek olmuş hem de kendi çabanızla bir hediye hazırlamış olabilirsiniz 🙂

Aktivite panosunun içeriği ve boyutu tamamen size kalmış. Benim yaptığım sadece bir örnek. Siz daha küçük ahşaplar ile bir yada birkaç daha büyük ahşap ile yaparak duvara sabit vs yapabilirsiniz. Evde kullanılmayan her türlü hırdavat ile yaratıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Tornavida
  • Vida
  • Ahşap pano
  • Akşap yapıştırıcı (Priz vs gbi plastik parçaları yapıştırmak için)
  • Zımba Makinası ( Fermuar vs takabilmek için)
  • Üzerine koyulacaklar ( Kilit, musluk, priz, fermuar, tekerlek, eski telefon vb. )

Yapılışı

  • Ahşap pano üzerine hırdavatlar yerleştirildikten sonra plastik parçalar ahşap yapıştırıcı ile, tekstil parçalar zımba ile, metal parçalar ise vida yardımı ile monte edilir.
  • Eğer köşeleri sizi tedirgin ederse sünger köşe koruyuculardan takabilirsiniz.

Not: Daha fazla fikir için www.pinterest.com ‘da busy board ya da activity board diye arama yapabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir